sobota, 2 marca 2013

Paul Valery - Degas, taniec, rysunek


autor: Paul Valery
tytuł: Degas, taniec, rysunek
przekład: Joanna Guze
wyd.: Pavo
ilość stron: 120
data wydania: 1993
ocena: 9/10

Ta pozycja nie trafiła w moje ręce przypadkowo, ponieważ musiałam przygotować referat na temat twórczości Edgara Degasa. Zazwyczaj jak dostawałam takie zadanie na zajęciach, to pierwsza, pojawiająca się w mojej głowie, myśl to: nuda.. Jednak tym razem postanowiłam tak dobrać lektury do referatu, żeby praca nad nim była ciekawa i wciągająca. I tak oto książka Valery'ego pojawiła się na mojej liście.

Z racji, iż nie każdy interesuje się sztuką, należałoby napisać coś o samym artyście. Degas żył w latach 1834-1917. Uznawany jest za jednego z głównych przedstawicieli impresjonizmu. Malował, rzeźbił, a nawet pisał sonety. Kojarzony jest głównie z obrazów, ukazujących tancerki.
Czytając książkę, dostajemy informacje z pierwszej ręki. Paul był przyjacielem malarza.Możemy zatem zanurzyć się w jego świat, a jednocześnie poznać obiektywną opinię człowieka, który z lekkim dystansem mówi o nim:
Degas zjednywał i zrażał. Miał najgorszy charakter  w świecie, co rad był podkreślać, lecz zdarzały mu się chwile urocze, których niepodobna było przewidzieć. Bawił wówczas, urzekał, łącząc kpinę, farsę  i poufałość.


Był to człowiek elegancki, że jego obejście jest, jeśli chce, pełne dystynkcji, że spędzał wieczory w kulisach opery, że stawał u wagi dżokejów w Longchamp, że był najwrażliwszym obserwatorem  ludzkiego kształtu, najwybredniejszym miłośnikiem linii i postaw kobiecych, wyrafinowanym znawcą piękna rasowych koni, rysownikiem najbardziej inteligentnym, refleksyjnym, wymagającym, zaciekłym..Był też człowiekiem wielkiego dowcipu, którego powiedzenia, w suwerennym akcie nadużycia miary, streszczają kilka trafnie wybranych prawd i zabijają.
Valery opisuje nie tylko postać artysty, ale również środowisko, w którym obracał się malarz. Inspiracje, spotkania, kolacje, i wiele anegdot, które czyta się przyjemnie i z zaciekawieniem.
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, dzięki czemu możemy łatwo wrócić do przerwanej lektury.
Polecam osobom, które lubią wiedzieć więcej ;) i które lubią poznawać szczegóły z życia fascynujących postaci (szczególnie artystów). 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz